- Nuorten Leijonien osalta kansainväliset pelit olisivat olleet todella tervetulleita, tällä kaudella emme ole vielä päässet pelaamaan muita maita vastaan ja seuraava tapahtumamme on joulukuussa pelattavat Nuorten MM-kisat. Mutta tilanne on mikä on, mitään riskejä emme voi ottaa. Terveys edellä mennään, vaikka asia luonnollisesti harmittaa meitä kaikkia, nuorisomaajoukkueiden GM Kimmo Oikarinen pahoittelee tilannetta.
Ruotsin joukkue testattiin kokonaisuudessaan ennen joukkueen kokoontumista ja kaikkien testitulokset olivat tuolloin negatiiviset. Uudet pikatestit tehtiin Malmössä, ja näiden testien joukosta löytyi kaksi positiivista koronanäytettä, vaikkei kukaan pelaajista ollut oireillut. Koko joukkue on käyttänyt kasvomaskeja ja nyt positiivisen tuloksen antaneet pelaajat on eristetty muusta joukkueesta.
Suomen joukkue testattiin niin ikään Suomessa ennen matkustamista Ruotsiin ja uudelleen Malmössä, saapumisen yhteydessä. Kaikki Suomen testitulokset ovat olleet negativiisia.
Päätös pelien peruuntumisesta tehtiin varotoimenpiteenä yhteistuumin Suomen ja Ruotsin Jääkiekkoliittojen toimesta.
Suomen joukkueen paluuta Ruotsista ryhdytään selvittämään pikimmiten. Joukkue testataan kokonaisuudessaan Suomeen paluun yhteydessä.