perjantai, 08 marraskuu 2019 20:57

Kolme pointtia U17:n USA-ottelusta: "Meillä on vielä paljon harjoiteltavaa"

Kirjoittanut
ERINOMAISUUDEN TAVOITTELU

Mitkä asiat nousivat esille varhain perjantaiaamuna pelatussa alle 17-vuotiaiden poikien maajoukkueen ottelussa USA:ta vastaan? Tässä kolme näkökulmaa World U17 Hockey Challenge -turnauksen puolivälieräotteluun, joka päättyi USA:n 8–4-voittoon.

1. "Joukkueemme valmistautui otteluun hyvin. Ensimmäisessä erässä teimme paljon hyviä ratkaisuja, jotka liittyvät voittavaan pelaamiseen. Hyökkäyksissä loimme paikkoja maalintekoon. Samoin keski- ja puolustusalueen puolustuspelaamisemme oli ryhdikästä ja ilmeikästä. Teimme asioita, jotka liittyvät ottelun voittamiseen."

2. "Myös toisessa erässä loimme maalipaikkoja. Erän jälkeen tilanne oli USA:lle 3–2. Silti erän aikana aloimme jo hieman lipsua asettamistamme tavoitteista olla yhtenäinen, kurinalainen ja voittavaa jääkiekkoa pelaava joukkue. Ilmeni henkilökohtaisella tasolla tapahtuvaa lipsumista eikä joukkueen yhteistä pelitapaa pystytty enää täysin noudattamaan. Kolmannen erän alussa meillä oli erittäin hyvä paikka tasoittaa ottelu 3–3:een ylivoimahyökkäyksellä, mutta USA:n maalivahti teki loistopelastuksen."

3. "Yhteenvetona voisi todeta, että joukkueena pelaamisen jänne on meillä hieman liian lyhyt. Haemme nopeita onnistumisia, kun välillä pitäisi ryhdikkäästi pelata 0–0-kiekkoakin. Pystymme pelaamaan 20 minuuttia laadukasta kansainvälistä jääkiekkoa, mutta muilta osin meillä on vielä paljon harjoiteltavaa, ennen kaikkea kurinalaisuuden ja asenteen puolella."

"Perjantaina joukkueellamme on välipäivä. Turnauksen päättävä sijoitusottelu on ohjelmassa lauantaina jo kello 11 paikallista aikaa. Kohtaamme Kanadan Mustan joukkueen, jota vastaan pelasimme ennen turnausta harjoitusottelun. Ottelu tarjoaa meille hyvän haasteen lähteä parantamaan joukkueemme pelaamista."

Leijonat-toimitus arvioi ottelun yhteistyössä Hannu Saintulan kanssa. Joukkueenjohtaja Saintula toimii otteluiden aikana valmennuksen tukena, hän analysoi kenttätapahtumia ja raportoi niistä valmentajille.

Ottelun USA–Suomi tilastotapahtumat tulospalvelussa
Ottelun tallenne Hockey Canadan verkkopalvelussa

Olet nyt

Lisää U17-uutisia

U17 ohjelma kaudella 2019-20

20.05.-24.-05.2019:
Testileiri, Vierumäki

07.08.-11.08.2019:
Jää- ja otteluleiri, 3 x FIN-RUS, Vierumäki
Suomen otteluiden tallenteet

21.08.-25.08.2019:
Finnkampen, Ruotsi

27.10.-11.11.2019:
U17 World Hockey Challenge, Kanada

26.12.-29.12.2019:
Maaotteluleiri, 3 x FIN-CZE, Salo
Suomen otteluiden live-lähetykset

03.02.-10.02.2020:
Viiden maan turnaus, Venäjä

06.04.-12.04.2020:
Viiden maan turnaus, Rauma
Peruutettu
 

Etsi sivustolta