sunnuntai, 25 toukokuu 2014 23:24

MM-kisojen otteluohjelma, tulokset, taulukot ja loppujärjestys

Kirjoittanut

Vuoden 2014 MM-turnaus pelattiin Valko-Venäjän Minskissä 9. - 25.5.2014.

Alkulohko A: Italia, Kanada, Norja, Ranska, Ruotsi, Slovakia, Tanska, Tshekki
Alkulohko B: Kazakstan, Latvia, Saksa, Suomi, Sveitsi, USA, Valko-Venäjä, Venäjä

 

Pe 09.05.  16:45  Sveitsi - Venäjä     B  0-5
           16:45  Ranska - Kanada      A  3-2 VL
           20:45  V-Venäjä - USA       B  1-6
           20:45  Slovakia - Tshekki   A  2-3 JA

La 10.05.  12:45  Kazakstan - Saksa    B  1-2 VL
           12:45  Italia - Norja       A  0-3
           16:45  Suomi - Latvia       B  2-3
           16:45  Ruotsi - Tanska      A  3-0
           20:45  USA - Sveitsi        B  3-2
           20:45  Kanada - Slovakia    A  4-1

Su 11.05.  12:45  Ranska - Italia      A  1-2
           13:45  Saksa - Latvia       B  3-2
           16:45  Norja - Tanska       A  4-3
           17:30  V-Venäjä - Kazakstan B  4-1  
           20:45  Ruotsi - Tshekki     A  4-3 VL
           21:00  Suomi - Venäjä       B  2-4

Ma 12.05.  16:45  Sveitsi - V-Venäjä   B  3-4
           16:45  Slovakia - Ranska    A  3-5
           20:45  Venäjä - USA         B  6-1
           20:45  Tshekki - Kanada     A  3-4

Ti 13.05.  16:45  Saksa - Suomi        B  0-4
           16:45  Italia - Tanska      A  1-4
           20:45  Kazakstan - Latvia   B  4-5
           20:45  Norja - Ruotsi       A  1-2

Ke 14.05.  16:45  Sveitsi - Saksa      B  3-2
           16:45  Tshekki - Italia     A  2-0
           20:45  Venäjä - Kazakstan   B  7-2
           20:45  Slovakia - Norja     A  5-2

To 15.05.  16:45  USA - Latvia         B  5-6
           16:45  Kanada - Tanska      A  6-1
           20:45  Suomi - V-Venäjä     B  2-0
           20:45  Ruotsi - Ranska      A  2-1

Pe 16.05.  16:45  USA - Kazakstan      B  4-3 JA
           16:45  Kanada - Italia      A  6-1
           20:45  Suomi - Sveitsi      B  3-2 VL
           20:45  Ruotsi - Slovakia    A  3-1

La 17.05.  12:45  Latvia - Venäjä      B  1-4
           12:45  Ranska - Norja       A  5-4 VL
           16:45  V-Venäjä - Saksa     B  5-2
           16:45  Tanska - Tshekki     A  4-3 VL
           20:45  Sveitsi - Kazakstan  B  6-2
           20:45  Slovakia - Italia    A  4-1

Su 18.05.  16:45  USA - Suomi          B  3-1
           16:45  Kanada - Ruotsi      A  3-2 JA
           20:45  Venäjä - Saksa       B  3-0
           20:45  Tshekki - Norja      A  1-0

Ma 19.05.  16:45  Kazakstan - Suomi    B  3-4
           16:45  Tanska - Ranska      A  2-6
           20:45  Latvia - V-Venäjä    B  1-3
           20:45  Italia - Ruotsi      A  1-5

Ti 20.05.  12:45  Saksa - USA          B  4-5
           12:45  Norja - Kanada       A  2-3
           16:45  Latvia - Sveitsi     B  2-3
           16:45  Tanska - Slovakia    A  3-4
           20:45  Venäjä - V-Venäjä    B  2-1
           20:45  Tshekki - Ranska     A  5-4 JA

Alkulohkojen lopputilanteet:
Alkulohko A:
Kanada         7   5   1   1   0   28 - 13   18
Ruotsi         7   5   1   1   0   21 - 10   18
Tshekki        7   2   2   2   1   20 - 18   12
Ranska         7   2   2   1   2   25 - 20   11
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Slovakia       7   3   0   1   3   20 - 21   10
Norja          7   2   0   1   4   16 - 19    7
Tanska         7   1   1   0   5   17 - 27    5
Italia         7   1   0   0   6    6 - 25    3

Alkulohko B:
Venäjä         7   7   0   0   0   31 -  7   21
USA            7   4   1   0   2   27 - 23   14
Valko-Venäjä   7   4   0   0   3   18 - 17   12
Suomi          7   3   1   0   3   18 - 15   11
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sveitsi        7   3   0   1   3   19 - 21   10
Latvia         7   3   0   0   4   20 - 24    9
Saksa          7   1   1   0   5   13 - 23    5
Kazakstan      7   0   0   2   5   16 - 32    2

Pudotuspelivaihe:
Puolivälierät:
To 22.05.  16:00  USA - Tshekki         3-4
           17:00  Venäjä - Ranska       3-0
           20:00  Kanada - Suomi        2-3
           21:00  Ruotsi - Valko-Venäjä 3-2
Välierät:
La 24.05.  14:45  Venäjä - Ruotsi       3-1
           18:45  Tshekki - Suomi       0-3

Mitaliottelut:
Su 25.05.
16:30  Pronssiottelu: Ruotsi - Tshekki  3-0
21:00  Loppuottelu:   Venäjä - Suomi    5-2

Loppujärjestys:
1. Venäjä
2. Suomi
3. Ruotsi
4. Tshekki
5. Kanada
6. USA
7. Valko-Venäjä
8. Ranska
9. Slovakia
10. Sveitsi
11. Latvia
12. Norja
13. Tanska
14. Saksa
15. Italia
16. Kazakstan


 

Viimeksi muutettu sunnuntai, 25 toukokuu 2014 23:33

Lisää A-maajoukkueen uutisia